Úmrtie - úhyny mačiatok a ich príčiny

Našich chovateľov, predovšetkým tých menej skúsených, často prekvapí a vystraší, ak sa ich mačke narodí mŕtve mačiatko, prípadne mŕtve mačiatka, alebo mačacie novorodeniatka uhynú v priebehu niekoľkých hodín alebo dní po pôrode.

Príčin týchto smutných príhod môže byť niekoľko: pokiaľ sa mačiatko narodilo  mŕtve, neprepadajte panike. Je pravdepodobné, že mláďa malo genetickú alebo ťažkú vrodenú, prípadne vývojovú vadu, takže nedokončilo vnútromaternicový vývin a uhynulo ešte pred pôrodom.  Mačiatko môže tiež uhynúť  počas pôrodu ak pôrod trvá príliš dlho. Mláďa sa udusí nedostatkom kyslíku v krvi. Preto, ak má mačka pri pôrode problémy a pôrod trvá príliš dlho, poradíme sa s veterinárom.

Úhyn mačiatka hneď po pôrode, alebo v prvých dňoch života.

Ak vylúčime vrodené a genetické vady môže byť niekoľko dôvodov prečo  mačiatko uhynie. Často sa stáva, že mačiatko po narodení vdýchne  zároveň s kyslíkom aj trocha plodovej vody. Plodová voda spôsobí zápal pľúc na ktorý mačiatko uhynie do desiatich dní. Pri preto pôrode dbáme na to, aby malo mačiatko suchý noštek. Ak mačka nezačne hneď mačiatko olizovať a čistiť, osušíme čo najrýchlejšie novonarodenému mačiatku nošček, aby sa mohlo bezpečne dýchať. 

Ak mačiatka po pôrode nepriberajú na váhe, sú nekľudné a plačú, skontrolujeme, či má matka dostatok mlieka, alebo či nemá zapálené mliečne žľazy. V prípade, že mačka nemôže kojiť, prípadne nemá mlieko, mačiatká môžu uhynúť od hladu. V takom prípade dokrmujeme mačiatka náhradným mliekom a držíme je v teple. Druhým najčastejším dôvodom úhynu môže byť nedostatočná hygiena pri pôrode. Ak dojde k infekcii pupočníku, mačiatko to neprežije.

 Úhyn starších mačiatok.

Výnimočne sa môže stať, že nám uhynie mačiatko po treťom týždni veku. Príčina týchto úmrtí je najčastejšie v nedostatočnej starostlivosti o mačiatká, napr. pri premnožení vnútorných parazitov a po nahromadení jedu ktorý produkujú.  Inou kapitolou sú hnačky mačiatok spôsobené nevhodnou stravou. Na takýto črevný katar mačiatko prevažne rýchlo  uhynie z dôvodu dehydratácie.  Väčšine týchto úhynov zabránime dobrou starostlivosťou o matku a mačiatka a zabezpečením dostatočnej hygiény v chovateľských priestoroch. Mačiatka pravidelne kontrolujeme, či prijímajú potravu a či nemajú hnačku.